Japońskie Morskie Siły Samoobrony odebrały konwencjonalny okręt podwodny Sekiryū (SS-508) typu Sōryū. Uroczystość jego przekazania odbyła się w stoczni w Kobe, mieście należącym do prefektury Hyogo na południu Japonii. Udział w ceremonii wzięli przedstawiciele ministerstwa obrony i dowództwa Morskich Siły Samoobrony.

Sekiryū (w języku japońskim: czerwony smok) jest czwartym okrętem typu Sōryū zbudowanym przez Kawasaki Heavy Industries; pozostałe skonstruował koncern Mitsubishi Heavy Industries. Jest jednocześnie dwudziestym siódmym okrętem zbudowanym przez tę pierwszą firmę po drugiej wojnie światowej. Stępkę pod Sekiryū położono w marcu 2013 roku, wodowanie odbyło się w listopadzie 2015 roku. Do służby okręt powinien wejść w najbliższym czasie. Obecnie pod japońską banderą pływa siedem okrętów typu Sōryū.

Pierwsze cztery jednostki tego typu – Sōryū, Unryū, Hakuryū, Kenryū – bazują w Kure, zaś dwa – Zuiryū i Kokuryū – w Yokosuce. Sekiryū i przyjęty w marcu 2016 roku Jinryū również trafią do Kure.

Japoński budżet obronny na rok podatkowy 2017 przewiduje, że powstanie co najmniej trzynaście okrętów tego typu. Przekazanie kolejnego, Seiryū (SS-509), zaplanowano na marzec 2018 roku. Zwodowany został 16 października ubiegłego roku.

Zobacz też: Australia wybiera Barracudę

(navyrecognition.com)

materiały prasowe Kawasaki Heavy Industries