Szwedzki koncern zbrojeniowy Saab otrzymał od szwedzkiej agencji zamówień obronnych (Försvarets Materielverk) zlecenie na opracowanie i produkcję pocisków przeciwokrętowych nowej generacji. Wartość zamówienia określono na 3,2 miliarda koron szwedzkich (1,41 miliarda złotych), zaś prace i dostawy zaplanowano na lata 2017–2026.

Podpisana umowa obejmuje program rozwoju nowego systemu pocisków przeciwokrętowych w konfiguracji przeznaczonej dla lotnictwa i marynarki wojennej. Nowe pociski mają zostać zintegrowane z myśliwcami Gripen E i korwetami typu Visby (zobacz: Szwedom brakuje pieniędzy na dozbrojenie korwet typu Visby).

– Nowa generacja pocisków zapewni szwedzkim siłom powietrznym i marynarce wojennej wymierne zwiększenie ich potencjału. W porównaniu do innych pocisków dostępnych na rynku samoloty i okręty dysponujące nowo opracowanymi będą posiadały możliwości rażenia celów niezależnie od panujących warunków – powiedział prezes Saaba Håkan Buskhe.

W zestawieniu z poprzednimi wersjami nowy system rakietowy ma zwiększony zasięg, ulepszoną głowicę naprowadzającą i charakteryzuje się niższą masa. Ponadto wyróżnia go zdolność do zwalczania szerokiego zakresu celów na lądzie i na morzu w każdych warunkach pogodowych oraz gotowość do modernizacji w przyszłości. Nowe pociski przeciwokrętowe bazują na doświadczeniach zdobytych w trakcie rozwoju rodziny RBS15 (zobacz: Pocisk przeciwokrętowy RBS15 Mk3) produkowanych wspólnie przez Saab i Diehl Defence GmbH & Co. KG.

Zobacz też: Porozumienie okrętowe Saaba i PGZ

(informacja prasowa)

materiały prasowe Saaba