Przedstawiciel Saaba ujawnił, że firma jest zainteresowana dostarczeniem do Austrii Gripenów, które miałyby zastąpić znajdujące się aktualnie w służbie Eurofightery wczesnej serii produkcyjnej. Obecnie Austria nie prowadzi żadnego postępowania zmierzającego do zakupu nowych samolotów, ale prezes Saaba spodziewa się przetargu na zastąpienie Typhoona Tranche 1 w najbliższych latach.

W zależności od tego, kiedy to nastąpi, Saab będzie mógł zaoferować albo wersję C/D albo wersję E/F, z tym że ta ostatnia dostępna będzie dopiero od 2022 roku po dostarczeniu zamówionych już egzemplarzy do Szwecji i Brazylii.

Austria była pierwszym klientem eksportowym, a pierwszego Eurofightera odebrała w 2007 roku. Samoloty te używane są jedynie do obrony przestrzeni powietrznej, a ich uzbrojenie stanowi działko Mauser BK27 i dwie rakiety krótkiego zasięgu IRIS-T. Tyhoony operują wspólnie z Saabami-105 i Pilatusami PC-7. Zadaniem Typhoonów, stacjonujących w bazie Zeltweg, jest przechwytywane celów lecących szybko lub bardzo wysoko.

(janes.com, fot. Geoffrey Lee, Planefocus Ltd / Eurofighter Jagdflugzeug GmbH)