Prawie rok po przybyciu do Wielkiej Brytanii ostatni z tankowców typu Tide – RFA Tideforce – wszedł do służby. Przez ten czas na okręcie instalowano specjalistyczne wojskowe wyposażenie i uzbrojenie. Cztery zbiornikowce typu Tide są przeznaczone do uzupełniania zapasów paliwa i wody pitnej na okrętach brytyjskich i sojuszniczych.

Prace wykończeniowe polegające na montażu systemów komunikacji, komputerów i uzbrojenia obronnego były prowadzone w Falmouth. Teraz jednostka przeszła do Portland, gdzie została oficjalnie wcielona do floty pomocniczej – Royal Fleet Auxiliary. Zbiornikowce zostały zamówione głównie z myślą o wsparciu na morzu grup bojowych lotniskowców typu Queen Elizabeth.

Okręty zostały zbudowane w Korei Południowej przez Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering. Mają 200 metrów długości i 39 tysięcy ton wyporności. Tankowiec w zbiornikach pomieści 19 tysięcy metrów sześciennych paliwa i 1300 metrów sześciennych wody. Jednostka wyposażona jest w trzy stanowiska do przekazywania płynów na morzu. Dodatkowo na rufie znajduje się lądowisko dla śmigłowców, mogące przyjąć maszynę wielkości CH-47. Uzbrojenie składa się z dwóch stanowisk obrony bezpośredniej Phalanx CIWS i dwóch działek kalibru 30 milimetrów.

Zobacz też: Nowy brytyjski tankowiec wreszcie gotowy

(navaltoday.com)

Crown Copyright, Open Government License