Rosja zamierza przeprowadzić testy rakiety R-30 Buława, które mają być umieszczone na okrętach projektu 955 (klasa Borej). Ma to być już ostatnia seria prób z tymi rakietami. Szereg wcześniejszych testów, począwszy od 2004 r., miało różny skutek. Pod koniec października bieżącego roku dokonano pierwszego w pełni udanego odpalenia rakiety R-30 Buława z zanurzonego okrętu „Jurij Dołgoruki”.

Do tej pory przeprowadzono 18 testów tego typu rakiet, z czego 4 w tym roku. Mimo, iż historia produkcji oraz testów tej rakiety wskazuje na wielkie problemy, to Rosjanie wierzą, że stanie się ona podstawowym uzbrojeniem strategicznych okrętów klasy Borej.

Łodzie podwodne tej klasy są wielką nadzieją rosyjskiej marynarki. W związku z tym planowana jest budowa ośmiu takich jednostek do 2015r. Z ich budową związana jest właśnie ogromna rola rakiet Buława. Są one międzykontynentalnymi, trzystopniowymi rakietami balistycznymi przenoszonymi przez rosyjską flotę strategiczną. Ich zasięg wynosi 8 tys. km, a zdolne są do przeniesienia 10 głowic typu MIRV.

(RIA Novosti)