W przyszłym roku Szwedzkie Siły Zbrojne będą musiały dokonać redukcji wydatków opiewających na „miliardy koron”. Powodem są zwiększające się koszty opracowania i rozwoju nowej generacji samolotów bojowych JAS 39E Gripen, które wcześniej znane były pod nazwą Gripen NG (Next Generation).

W styczniu 2012 roku Sveriges Radio poinformowało, że koszt rozwoju nowego Gripena będzie oscylował w granicach 32-33 miliardów koron (4,7-4,8 miliardów dolarów).

Według szwedzkiego generała Jana Salestranda sytuacja, jaka powstaje wokół nowego myśliwca, jest bardzo skomplikowana. Stwierdził on również, że nowy myśliwiec jest potrzebny, aby zachować potencjał tego rodzaju wojsk, ale jego rozwój „nie może odbywać się za wszelką cenę”. Generał nie zdradził szczegółów dotyczących potencjalnych sposobów radzenia sobie z tym problemem.

Pojawiają się głosy, że Szwecja, chcąc opracować nową generację Gripena, będzie musiała pogodzić się z przesunięciem środków w budżecie. Tym samym zaplanowane na lata 2013-2014 prace nad innymi systemami uzbrojenia zostaną odsunięte na dalszy plan. W konsekwencji opóźni się czas ich realizacji.

(defencetalk.com)