Szef rosyjskich wojsk inżynieryjnych, generał porucznik Jurij Stawicki, oświadczył, że rosyjscy saperzy przebywający w Laosie oczyścili z niewybuchów obszary o powierzchni pięćdziesięciu dwóch hektarów. Zespół do spraw likwidacji min i innych materiałów wybuchowych pracuje w dystrykcie Khamkheuth, położonym w prowincji Bolikhamxai w centralnej części kraju.

Obszar ten graniczy od wschodu z Wietnamem i w czasie wojny w tym państwie był bombardowany przez amerykańskie lotnictwo wojskowe. Przyczyną wzmożonych ataków na ten skrawek terytorium był przebiegający tam odcinek szlaku Ho Chi Minha z obiektami logistycznymi służącymi do przerzutu uzbrojenia dla sił północnowietnamskich.

– Rosyjscy saperzy wykryli dużą liczbę materiałów wybuchowych na obszarze o powierzchni pięćdziesięciu dwóch hektarów, już wcześniej sprawdzanym. Odnalezione pozostałości uzbrojenia zneutralizowano i zabezpieczono. Saperzy zabezpieczyli między innymi bomby kulkowe BLU-3 Pineapple i odłamkowe BLU-61/B – powiedział Stawicki w wywiadzie dla gazety Krasnaja Zwiezda.

Według szefa rosyjskich wojsk inżynieryjnych amerykańskie samoloty bojowe wykonały ponad 500 tysięcy lotów bojowych, zrzucając około 260 milionów bomb.

– Laos to kraj, który najbardziej ucierpiał na skutek bombardowań – dodał Stawicki. Od 1964 roku od zrzucanych bomb zginęły dziesiątki tysięcy ludzi, a ponad 200 osób każdego roku ginie w wyniku eksplozji tych, które jeszcze pozostały.

W listopadzie 2018 roku w dystrykcie Khamkheuth utworzono oddział międzynarodowego centrum do spraw likwidacji min zarządzanego przez rosyjskie siły zbrojne. Rosyjscy instruktorzy szkolą lokalnych saperów. Przez niespełna trzy miesiące kursy zakończyło dziewiętnastu Laotańczyków.

Podobną inicjatywę wdrożono w Syrii (na zdjęciu rosyjski saper w Palmyrze), gdzie przeszkolono już 1200 lokalnych saperów, którzy zajmują się oczyszczaniem z min terytoriów przejętych z rąk bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego. Do tej pory z obszaru o powierzchni 2 tysięcy hektarów usunięto około 18 tysięcy urządzeń wybuchowych, w tym ponad 5 tysięcy chałupniczej roboty.

Zobacz też: Rosja otrzymała czołgi T-34 z Laosu

(tass.com)

Ministry of Defence of the Russian Federation