Rosjanie mają nadzieję na rozszerzenie współpracy wojskowej i technicznej z Iranem. Ma to nastąpić po zniesieniu wszystkich ograniczeń dotyczących sprzedaży broni do Islamskiej Republiki Iranu.

– Myślę, że gdy wszystkie ograniczenia i wszystkie sankcje zostaną zniesione będziemy rozwijać prężną współpracę wojskową i techniczną z Iranem. Mamy nadzieję na realizację wielu dużych projektów i podpisanie kontraktów o wartości miliardów dolarów – powiedział doradca rosyjskiego prezydenta do spraw wojskowych i współpracy technicznej Władimir Kożin w wywiadzie dla Izwiestii.

Dodał również, że zainteresowanie płynące z Iranu jest ogromne. Jego zdaniem unowocześnienia wymaga praktycznie każda gałąź irańskich sił zbrojnych. Już teraz Rosjanie dostarczają do Iranu systemy przeciwlotnicze S-300, co zostało formalnie potwierdzone w listopadzie kończąc sagę o potencjalnym zakupie tego uzbrojenia przez Teheran. Według Kożina Iran jest zainteresowany zakupem S-300 w innych wariantach i bliżej niesprecyzowanym rosyjskim sprzętem wojskowym.

W latach 1992-2014 Rosja była największym dostawcą sprzętu i wyposażenia wojskowego do Iranu. W tym okresie wymiana na linii Teheran-Moskwa sięgnęła blisko 3,5 miliarda dolarów, co stanowiło 45% importu irańskiej uzbrojenia. Iran zarówno kupował rosyjski sprzęt, jak i produkował go lokalnie na licencji.

(armyrecognition.com; fot. Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)