Rosja rozpoczęła na Wyspach Kurylskich budowę bazy morskiej, zlokalizowanej na wyspie Matua w centralnej części archipelagu. Według eksperta Anatolija Iwanki nowa baza Floty Oceanu Spokojnego będzie mieć duże znaczenie militarno-strategiczne. Prace konstrukcyjne i adaptacyjne mają zakończyć się do 2021 roku.

Obiekt będzie ważny dla rozmieszczenia rosyjskich podwodnych nosicieli pocisków balistycznych, ponieważ stacjonujące w tej bazie samoloty monitorować będą ruch amerykańskich okrętów podwodnych na tym obszarze. W ten sposób zapewni się dodatkową ochronę bazy okrętów podwodnych w Wiluczinsku. Śmigłowce ZOP będą kontrolować wejście na Morze Ochockie i będą mogły wpływać na ruch okrętów podwodnych NATO. Istniejący pas startowy będzie podlegał modernizacji pod kątem przyjmowania bombowców Tu-22M3 (na zdjęciu), które mają przemieszczać się stamtąd do odległych rejonów Pacyfiku.

Były dowódca Floty Północnej admirał Wiaczesław Popow stwierdził, że Rosja potrzebuje bazy morskiej na Wyspach Kurylskich, ponieważ okręty rosyjskiej marynarki muszą płynąć przez cieśniny między wyspami rosyjskimi i Hokkaido. Naturalnie naraża je to na niebezpieczeństwo, zaś dzięki tej bazie będą mieć bezpośredni dostęp do oceanu. Niemożliwe stanie się wówczas zamknięcie rosyjskich okrętów w zatoce i zablokowanie im drogi na ocean.

Niestety, duża infrastruktura stworzona na wyspie Matua przez Japończyków w ubiegłym wieku, w tym podziemny obiekt, duże lotnisko oraz sieć dróg i linii kolejowych, nie nadaje się już do użytku. Do 2001 roku istniał na wyspie posterunek graniczny, opuszczony później przez Rosjan.

Obronę Wysp Kurylskich wzmocniono niedawno mobilnym kompleksem rakietowym Bał-E i K-300P Bastion-P na wyspach Kunaszyr i Iturup. Zadaniem systemu jest niszczenie okrętów i uniemożliwienie wrogowi desantowania swoich sił na chroniony brzeg. Ponadto kompleks rakietowy Bał-E zapewnia stałą ochronę wód terytorialnych i baz morskich. Według Rosjan obrona jest jednak niewystarczająca i będzie systematycznie wzmacniana. Na Kurylach stacjonuje obecnie 18. Dywizja Karabinów Maszynowych Wschodniego Okręgu Wojskowego.

Baza morska prawdopodobnie będzie dysponować kilkoma okrętami podwodnymi projektu 636.3, niszczycielami projektu 956, korwetami projektu 20380 i dwiema eskadrami okrętów straży przybrzeżnej. Lokalizacja bazy na wyspie będzie wymagać również różnych statków zaopatrzeniowych, takich jak lodołamacze, holowniki i okręty warsztatowe. Do patrolowania wód przybrzeżnych obszaru Kuryli szeroko wykorzystywane będą łodzie bezzałogowe. Wczesne wykrywanie i śledzenie morskich sił przeciwnika ma odgrywać dużą rolę w walce z operacjami desantowymi. W tym celu baza będzie miała jeden lub dwa samoloty samoloty wczesnego ostrzegania i kontroli A-50U.

Baza na wyspie Matua może dysponować pułkiem Tu-22M3 i przybrzeżną grupą powietrzną składającą się z takich samolotów jak Tu-142, Ił-20, Ił-38 i Ił-38N, MiG-31, An-12, An-24, An-26 i śmigłowcami Mi-8, Mi-24 i Ka-31. Obronę Wysp Kurylskich uzupełnią systemy obrony przeciwlotniczej S-300 i S-400.

Zobacz także: System samoobrony dla Iła-76

(navyrecognition.com)

Alex Beltyukov, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported