Stocznia Itaguaí Construções Navais poinformowała, że okręt podwodny Riachuelo (S40), pierwsza brazylijska jednostka typu Scorpène, niebawem wyruszy na próby morskie. Na okręcie znajdzie się mieszana załoga złożona z przedstawicieli stoczni i brazylijskiej marynarki wojennej.

Próby morskie okrętu zwodowanego 14 grudnia 2018 roku potrwają do połowy przyszłego roku. Podczas testów sprawdzona zostanie poprawność działania systemów okrętów, w tym bojowych. Zaplanowano między innymi odpalenie ciężkiej torpedy F21 kalibru 533 milimetry i wersji ćwiczebnej pocisku Exocet SM39 Block 2 Mod 2.

Przekazanie jednostki do Marinha do Brasil zaplanowano na październik 2020 roku. Systematycznie do służby trafiać będą kolejne konwencjonalne okręty podwodne tego typu – Humaita (S41), Tonelero (S42) i Angostura (S43) – znajdujące się na różnych etapach projektów i konstrukcji. Stępkę pod Humaitę położono 1 września 2013 roku.

Wszystkie powstają w ramach programu PROSUB (PROgrama de SUBmarinos), którym kieruje Itaguaí Construções Navais, spółka joint-venture francuskiej stoczni DCNS i lokalnej Odebrecht Defesa e Tecnologia. W ramach programu PROSUB powstanie też pierwszy brazylijski okręt podwodny z napędem atomowym: Almirante Álvaro Alberto (SN10). Brazylijczycy liczą na to, że wszystkie okręty znajdą się w linii w latach 2021–2023.

Konstrukcja jednostek typu Scorpène to istotna część ambitnych planów Marinha do Brasil, według których do połowy wieku brazylijska flota podwodna będzie mieć piętnaście okrętów podwodnych z napędem konwencjonalnym i sześć jednostek atomowych.

Zobacz też: Brazylia przekaże Argentynie okręty podwodne

(janes.com)

materiały prasowe Naval Group