Kolejne odkrycie z muzealnej półki. Tym razem w jednym z południowoniemieckich miasteczek odkryto bardzo wczesną wersję amunicji dum-dum. Kule do rusznic i muszkietów pochodzą z XVI i XVII stulecia.

Próby zwiększenia siły rażenia pocisków podejmowano od samego początku istnienia broni palnej. Do tej pory jednak stożkowato zakończone lub wielokątne kule były znane jedynie z szesnasto- i siedemnastowiecznych traktatów. Przełomowemu odkryciu w muzeum w położonym nad Jeziorem Bodeńskim Überlingen pomogła seria przypadków.

Kule znajdowały w kolekcji przekazanej muzeum jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku przez lokalnego przedsiębiorcę. Wszystko było starannie zapakowane w pudełka. Kilka z nich nawet otworzono, ale muzealnicy uznali, że nie ma w tam nic ciekawego i całość kolekcji powędrowała do magazynu. Dopiero niedawno emerytowany już policjant obejrzał w telewizji reportaż poświęcony militarnej części ekspozycji muzeum w Überlingen i skojarzył kilka faktów, o których poinformował dyrektora placówki. Jeszcze większy przypadek nastąpił w ostatnich tygodniach: z książki zupełnie niezwiązanej z bronią wypadła kartka z dokładnym spisem przekazanej dziewięćdziesiąt lat temu kolekcji. Niemieccy bronioznawcy mówią o sensacji, a odnalezione kule zostaną poddane wszechstronnym badaniom.

(welt.de; fot. Gene.arboit, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license via Wikimedia Commons)