Rosyjski wiceminister obrony Aleksiej Kriworuczko poinformował o zakończeniu kolejnych faz programu systemu przeciwlotniczego S-350 Witiaź-PWO (50R6A). 26 marca odbyły się pomyślnie zakończone próby ogniowe na poligonie Kapustin Jar, a mniej więcej w tym samym czasie uruchomiono produkcję seryjną systemu.

Pierwszy zestaw ma być dostarczony jeszcze w tym roku. Oznacza to, że koncern WKO Ałmaz-Antiej, pracujący nad systemem od 2007 roku, spóźni się w stosunku do pierwotnego harmonogramu o mniej więcej trzy lata. Witiazie zajmą w rosyjskich siłach zbrojnych miejsce systemów S-300PS.

Pierwszy wyprodukowany zestaw seryjny trafi do ośrodka szkolnego w obwodzie leningradzkim. Kolejne będą już skierowane do jednostek liniowych, ale nie ujawniono na razie, w których częściach Rosji.

Nowy system ma zdolność rażenia celów aerodynamicznych na wysokości do 30 kilometrów, balistycznych zaś – do 25 kilometrów. Pojedyncza wyrzutnia 50P6 dysponuje dwunastoma pociskami. W skład baterii poza wyrzutniami wchodzi także punkt dowodzenia 50K6 i radar 50H6.

Zobacz też: Rosjanie zaplanowali próby systemu plot. Dieriwacyja-PWO

(tass.ru)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International