Jak informuje rosyjska agencja prasowa TASS, w 2019 roku dobiegną końca próby państwowe lotniczej bomby kasetowej PBK-500U Driel (wiertarka). Dyrektor generalny Tiechmaszu Władimir Lepin zapewnia, że bomba już wkrótce będzie produkowana seryjnie i trafi do służby liniowej, ale nie padła niestety żadna konkretna data.

Opracowana przez NPO Bazalt bomba kasetowa PBK-500U Driel to jedna z pierwszych rosyjskich bomb zaliczających się do kategorii „wystrzel/wypuść i zapomnij” (co po rosyjsku określa się dźwięcznym terminem pustił-zabył). Jest naprowadzana za pomocą systemu satelitarnego GLONASS. Rosjanie chwalą się jej rzekomo niezrównaną precyzją – ma ona być zdolna do samodzielnego identyfikowania celów i wybierania, który z nich należy porazić. Do pamięci bomby można wprowadzać priorytetowe rodzaje celów: wozy pancerne, stanowiska artylerii, umocnione stanowiska dowodzenia i tym podobne.

Jest to bomba o wagomiarze 540 kilogramów, długości 3,1 metra i średnicy 45 centymetrów w najszerszym miejscu. Może być użyta w każdych warunkach pogodowych w dzień i w nocy. Zrzut może nastąpić z wysokości od 100 metrów do 14 tysięcy metrów przy prędkości od 700 do 1100 kilometrów na godzinę. Zasięg Driela w optymalnych warunkach ma wynosić 50 kilometrów.

Subamunicja – której bomba przenosi piętnaście sztuk – jest zwalniana na wysokości 250 metrów i dysponuje systemem naprowadzania w podczerwieni lub radarowym. Jest wyposażona w system identyfikacji swój–obcy, co ma pozwolić na jej użycie nawet w sytuacji, w której własne siły toczą walkę z nieprzyjacielem na bardzo małej odległości. Jest też wyposażona w układ wywołujący detonację po określonym czasie od zwolnienia.

Lepin podkreśla, że PBK-500U Driel to konstrukcja podatna na modernizacje i można się spodziewać kolejnych rodzajów uzbrojenia opracowanych na bazie tej platformy. Wiadomo między innymi o planach wyposażenia bomby w silnik pulsacyjny.

Początkowo zakładano, że Driel wejdzie do służby już w 2018 roku. Prace opóźniły się jednak, podobnie jak większość rosyjskich programów zbrojeniowych.

Zobacz też: Rosjanie zaplanowali próby systemu plot. Dieriwacyja-PWO

(tass.ru)

TASS