26 lipca Strategiczne Wojska Rakietowe (RWSN) Federacji Rosyjskiej przeprowadziły próbę wystrzelenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej Topol. Rakietę wystrzelono z poligonu Kapustin Jar. Ćwiczebna głowica zgodnie z planem trafiła w cel położony na poligonie Sary-Szagan w Kazachstanie. Według oświadczenia ministerstwa obrony próba przebiegła pomyślnie i w czasie ćwiczenia zrealizowano wszystkie zakładane cele.

RS-12M Topol jest międzykontynentalną rakietą balistyczną zdolną przenieść jedną głowicę nuklearną o mocy 550 kiloton Jej maksymalny zasięg wynosi 10 tysięcy kilometrów. Topole po raz pierwszy do służby weszły w 1985 roku. Były rozmieszczane w latach 1985–1992. Początkowo ich przydatność określono na dziesięć lat, jednak stopniowo wydłużano ich służbę.

W 2011 roku informowano o zakończeniu ich służby w 2019 roku, ale wszystko wskazuje na to, że zostanie ona jeszcze wydłużona, chociaż Rosja dysponuje już nowocześniejszymi rakietami Topol-M i RS-24 Jars.

W 2017 roku Rosja posiadała dziewięćdziesiąt międzykontynentalnych rakiet balistycznych Topol. Znajdowały się one w uzbrojeniu 7. Dywizji RWSN z Wypołzowa, 14. Dywizji RWSN z Joszkar Oły, 29. Dywizji RWSN z Irkucka i 35. Dywizji RWSN z Barnaułu.

Zobacz też: Test pocisku RS-12M1 Topol-M

(tass.com)

Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons