Rosjanie po raz kolejny opóźnią dostawę ostatniej transzy śmigłowców szturmowych Mi-35M (AH-2 Sabre). Brazylijczycy odbiorą maszyny w końcu obecnego albo na początku następnego roku. Należy odnotować, że jeszcze niedawno mówiło się o wypełnieniu zobowiązań jesienią roku 2013. Co więcej, pierwotnie realizacja kontraktu miała ostatecznie zakończyć się przed końcem 2012 roku dostawą trzech ostatnich maszyn.

– Testujemy czwartą i zarazem ostatnią partię śmigłowców. W zależności od postępów w próbach dopuszczeniowych śmigłowce dotrą do odbiorcy pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku – powiedział Aleksander Fomin, szef Federalnej Służby do spraw Współpracy Wojskowo-Technicznej. Dodał również, że bardziej prawdopodobna jest dostawa w 2014 roku z uwagi na opóźnienie samych prób odbiorczych, spowodowanych przez zagadkowe problemy techniczne.

Dostawy odbywają się na mocy umowy z 2008 roku. Zgodnie z jej postanowieniami Brazylia zdecydowała się na zakup dwunastu śmigłowców Mi-35M. Wartość kontraktu wyniosła 150 milionów dolarów. Rosyjska maszyna pozostawiła w tyle Agustę A-129 Mangustę i Eurocoptera Tigera (AS-665). Pierwsza partia trzech maszyn dotarła do Brazylii w marcu 2010 roku. Kolejną dostawę zrealizowano w roku następnym. Z końcem sierpnia ubiegłego roku do brazylijskiego odbiorcy trafiły trzy kolejne z dwunastu zamówionych śmigłowców Mi-35M.

(en.rian.ru)