Dowództwo logistyczne fińskich sił zbrojnych wystosowało zaproszenia do trzech potencjalnych kontrahentów, których wyselekcjonowano, jako możliwych producentów systemów bojowych dla nowych okrętów fińskiej marynarki wojennej w ramach programu „Flotylla 2020”. Rozważano ośmiu producentów i ostatecznie zdecydowano się zaprosić do rozmów trzech z nich: niemieckiego Atlas Elektronik, kanadyjski oddział Lockheeda Martina i szwedzkiego Saaba.

Pierwsza runda negocjacji ma się rozpocząć już niebawem, a na jesień bieżącego roku zaplanowano pierwszą fazę przetargu. Druga runda negocjacji zostanie przeprowadzona w końcówce tego roku i na początku 2018 roku. W tym samym roku ma nastąpić ostateczne podpisanie umowy. Wybrane do zamówienia systemy bojowe będą obejmowały system kontroli i dowodzenia, sensory i uzbrojenie. Ponadto wybrana firma będzie odpowiedzialna za ich integrację z resztą okrętu. Dokładna konfiguracja uzbrojenia nie jest jeszcze określona i będzie wynikała z konstrukcji nowych okrętów, ale obowiązkowo znajdą się w niej miny i pociski rakietowe.

Cztery jednostki powstające w ramach programu „Flotylla 2020” mają zastąpić kutry rakietowe typu Rauma (na zdjęciu) i stawiacze min typu Hämeenmaa. Finlandia planuje podpisać umowę na budowę okrętów w 2019 roku, a wybrany producent będzie miał pięć lat na ich budowę.

(defenseworld.net)

Tomisti, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0