Helibras wykonał kolejny krok w kierunku certyfikacji śmigłowca H225M Caracal uzbrojonego w pocisk przeciwokrętowy AM39 Exocet. 8 sierpnia przeprowadzono pierwsze odpalenie rakiety bojowej. Był to drugi lot wykonany w procesie certyfikacji Caracala uzbrojonego w Exocety. Kolejne loty zaplanowane są na dalszą część sierpnia.

Rozwój H225M z AM39 rozpoczął się w 2013 roku, a po raz pierwszy zestaw taki został zaprezentowany publicznie trzy lata później. W takiej wersji śmigłowiec może przenosić dwie rakiety umieszczone po bokach kadłuba. Pod nosem został umieszczony radar Telephonics APS-143, a na samym dziobie sensor elektrooptyczny FLIR Systems Star SAFIRE III. Konsola operatora została zamontowana w kabinie transportowej. Głównym problemem było zaradzenie dużym i gwałtownym zmianom w rozłożeniu mas, które następuje w momencie odpalenia jednego pocisku, gdy drugi pozostaje na wyrzutni.

Pierwsza maszyna ma być dostarczona brazylijskiej marynarce wojennej w kwietniu 2018 roku, a pozostałe do końca 2022 roku. Śmigłowce będą operowały zarówno z baz lądowych, jak i z pokładów okrętów wojennych.

(janes.com)

Maciej Hypś, konflikty.pl