Podczas wizyty w Lwowskiej Fabryce Pojazdów Pancernych prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział znaczne wzmocnienie ukraińskich wojsk lądowych. Według zapowiedzi w tym roku do służby mają trafić siedemdziesiąt dwa zmodernizowane czołgi T-72 i bliżej nieokreślona liczba pojazdów opancerzonych Dozor B.

Prezydent w swoim przemówieniu powiedział, że nie pozwoli na łupienie ukraińskich sił zbrojnych, nawiązując do niedawnego zamieszania związanego ze zwolnieniem dyrektora lwowskich zakładów z powodu oskarżeń o współpracę przy defraudowaniu państwowych pieniędzy.

Lwowska fabryka jest częścią konsorcjum Ukroboronprom i zajmuje się produkcją pojazdów opancerzonych, modernizacją czołgów, a także budową pojazdów pożarniczych i zabezpieczenia technicznego opartych na podwoziu T-72. Podczas wizyty ukraiński prezydent mógł zapoznać się z możliwościami pojazdów pożarniczych.

Łączny koszt zamówienia dla fabryki z Lwowa wynosi 920 milionów hrywien (130 milionów złotych). W tej cenie zakupiono dwadzieścia pojazdów Dozor B, czołgi T-72 i pojazdy pożarnicze. Jak podaje agencja Interfax, pozostałe ukraińskie wydatki na zbrojenia w tym roku przeznaczono między innymi na zakup czołgów Opłot i rozwój innych rodzajów uzbrojenia.

Zobacz też: Ukraińcy restaurują czołgi T-64BM

(president.gov.ua, defence-blog.com)

The Presidential Administration of Ukraine, na licencji Creative Commons Attribution 4.0 International