Podczas targów przemysłu obronnego MILEX 2019 w Mińsku poinformowano, że białoruskie wojska lądowe przyjęły oficjalnie do służby wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet niekierowanych systemu Polonez-M. Według agencji informacyjnej TASS zmodernizowany kompleks przeszedł już wszystkie wymagane testy i jest gotowy do służby operacyjnej. Pierwsze dostawy już się rozpoczęły i, choć nie jest to powiedziane wprost, prawdopodobnie trafiły na wyposażenie 77. Samodzielnego Dywizjonu Artylerii Rakietowej.

System ten jest modyfikacją wersji podstawowej o zwiększonym zasięgu pocisków, które mogą teraz razić cele położone w odległości do 300 kilometrów, i uzbrojonych w głowicę o wagomiarze 480 kilogramów. Polonez-M składa się z większej liczby podzespołów pochodzenia białoruskiego, których pojawienie się jest efektem współpracy szeregu podmiotów, w tym wojskowych ośrodków naukowych i Zakładu Elektromechaniki Precyzyjnej z Dzierżyńska.

Do tej pory na stanie 77. Samodzielnego Dywizjonu Artylerii Rakietowej, który należy do 336. Brygady Artylerii Rakietowej z Osipowicz, znajdowały się wyrzutnie Polonez o zasięgu pocisków 200 kilometrów. System artyleryjski tego typu od niedawna mają na wyposażeniu również azerbejdżańskie siły zbrojne, które przymierzały się do jego pozyskania już od dawna.

Zobacz też: Białoruś odebrała pierwsze seryjne Kajmany

(armyrecognition.com, tass.com)

mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0 International