Rosyjskie zakłady produkcyjne w Ufie dostarczą pierwsze dziesięć z dziewięciuset dwudziestu silników AL-31FP, które zostaną zamontowane w myśliwcach Su-30MKI. Dostawa dojdzie do skutku pod koniec marca bieżącego roku.

Umowa z Indiami, które są największym zagranicznym klientem w historii Rosji post-sowieckiej, została podpisana w październiku ubiegłego roku, a dostawy silników mają zostać zakończone w 2022 roku.

Na mocy umowy z 2000 roku przewidziano produkcję stu czterdziestu myśliwców Su-30MKI oraz silników AL-31FP o sterowanym kierunku ciągu. Rozpoczęła się ona w tym samym roku w Irkucku. Zgodnie z jej postanowieniami, Indie miały możliwość zakupu dodatkowej liczby silników lotniczych.

Trzydzieści dwa seryjne Su-30MKI dostarczono do Indii w latach 2002-2004. Następnie w zakładach Hindustan Aircraft Limited w Oshar koło Nasik rozpoczęto produkcję licencyjną tych maszyn. W 2012 podpisano kontrakt na dostawę kolejnych czterdziestu dwóch maszyn w standardzie „Super-30”, czyli przystosowanym do przenoszenia broni nuklearnej

W 2007 roku IAF zamówiły dodatkowe czterdzieści maszyn tego typu. W styczniu 2013 roku, na wyposażeniu wojsk lotniczych znajdowało się sto pięćdziesiąt siedem maszyn. Do 2018 roku Indie planują posiadać dwieście siedemdziesiąt wielozadaniowych Su-30MKI, w tym czterdzieści przystosowanych do przenoszenia pocisków manewrujących BrahMos.

(en.rian.ru)