W należącej do Naval Group stoczni w Cherbourgu rozpoczął się proces demontażu pierwszego francuskiego podwodnego nosiciela rakiet balistycznych. Naval Group zdobyła kontrakt na to zlecenie w 2016 roku, a następnie jako podwykonawcę wybrała spółkę Veolia.

Demontażowi będzie podlegać pięć okrętów typu Le Redoutable zbudowanych w latach 1964–1982. Pierwszym jest Le Tonnant, a kolejne to Le Terrible, Le Foudroyant, L’Indomptable i L’Inflexible. Demontaż każdego okrętu potrwa około osiemnastu miesięcy. Pierwszy okręt serii – Le Redoutable – został w 2002 roku przekształcony w muzeum.

Wykonawca uważa, że około 87 procent materiałów może zostać poddanych recyclingowi. Dotyczy to zwłaszcza elementów żelaznych i metali nieżelaznych, które od razu zostaną posortowane i przygotowane do sprzedaży.

Demontaż atomowych okrętów podwodnych jest wydarzeniem bezprecedensowym we Francji, jednak państwo to ma już doświadczenia z podobnymi operacjami wykonywanymi na okrętach konwencjonalnych, jak śmigłowcowiec Jeanne d’Arc i krążownik Colbert, również realizowanymi przez Veolię.

Zobacz też: Le Triomphant testował rakietę balistyczną M-51

(navaltoday.com)

Guillaume Rueda, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported