Koncern MBDA poinformował o przeprowadzonej w ostatnich tygodniach grudnia demonstracji użycia pocisku Mistral przeciwko szybkiej łodzi motorowej. Scenariusz pokazu miał symulować zagrożenie okrętu atakiem asymetrycznym.

W strzelaniu wykorzystano znajdujący się na lądzie morski zestaw SIMBAD-RC z wyrzutnią zawierającą dwa pociski. Celem była zdalnie sterowana łódź znajdująca się w odległości ponad trzech kilometrów.

MBDA promuje Mistrala jako wielozadaniowy system samoobrony okrętu. Standardowo jest oczywiście przeznaczony do zwalczania celów powietrznych, takich jak samoloty, śmigłowce i pociski manewrującej. Możliwość użycia go przeciw celom nawodnym ma zwiększyć przeżywalność okrętu w środowisku zagrożenia atakiem terrorystycznym lub sił specjalnych.

Producent zapewnia, że dzięki wyposażeniu w głowicę termolokacyjną z zaawansowanymi możliwościami przetwarzania obrazu Mistral może zwalczać z dużej odległości cele mające małą sygnaturę termiczną, takie jak bezzałogowe statki powietrzne, kierowane pociski rakietowe i właśnie szybkie łodzie motorowe, a przy tym ma wysoką odporność na działanie zakłóceń.

Zobacz też: Udane testy Land Ceptora w Szwecji

(informacja prasowa)

MBDA