Informowaliśmy już o rosyjskich planach budowy zmodyfikowanych fregat projektu 22350 przenoszących czterdzieści osiem pocisków Kalibr, Oniks i Cyrkon. Agencja TASS uzyskała nieoficjalne informacje na temat programu budowy takich jednostek.

Łącznie powstać ma dwanaście okrętów projektu 22350M, a przekazanie prototypowej fregaty planowane jest na rok 2027. Budowa jedenastu seryjnych okrętów ma zostać zrealizowana w ramach nowego państwowego programu zakupów uzbrojenia. Na tym kończą się informacje zdobyte przez TASS. Agencji nie udało się uzyskać oficjalnego potwierdzenia tych rewelacji.

Osobną sprawą pozostaje, czy nie jest to dla rosyjskiego przemysłu stoczniowego zbyt ambitny plan. Prototypowa jednostka projektu 22350, Admirał Gorszkow, weszła do służby w ubiegłym roku po dwunastu latach budowy. Cały czas trwają próby morskie drugiej fregaty, Admirała Kasatonowa, który ma szanse podnieść banderę po dziesięciu latach budowy. Trwają prace nad czterema kolejnymi okrętami tego typu, których wejście do służby przewidziane jest na lata 2021–2025.

Zobacz też: Mniejsze Cyrkony dla rosyjskich korwet

(tass.com, navyrecognition.com)

Ministry of Defence of the Russian Federation, na licencji Creative Commons Attribution 4.0