Warszawska spółka PIT-RADWAR, będąca częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podpisała z Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej umowę na dostawę sześciu zmodernizowanych stacji radiolokacyjnych NUR-21. W skład kontraktu, który zawarto 2 sierpnia, wchodzą również pakiety szkoleniowy i logistyczny. Całkowita wartość umowy wynosi ponad 114,7 miliona złotych brutto.

Prace zrealizowane zostaną w latach 2019–2023 i są niezbędne dla utrzymania sprawności technicznej radarów. Po modernizacji sprzęt otrzyma oznaczenie NUR-21M.

– Polska Grupa Zbrojeniowa posiada unikalne kompetencje w obszarze systemów radiolokacyjnych i obrony przeciwlotniczej. Podpisana dzisiaj umowa potwierdza, że w tej dziedzinie jesteśmy podstawowym dostawcą sprawdzonych i nowoczesnych rozwiązań dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej – powiedział Sebastian Chwałek, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

– Umowa ma istotne znaczenie dla utrzymania sprawności technicznej sprzętu eksploatowanego przez Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej. Jest równocześnie przykładem możliwości, jakie oferuje PIT-RADWAR na każdym etapie cyklu życia produktu: od określenia wymagań przez produkcję, wsparcie logistyczne, serwis, aż po modernizację – powiedział Krzysztof Kluza, prezes zarządu PIT-RADWAR.

Nie jest to pierwsza umowa na modernizację radarów NUR-21. Wcześniej zajmowały się nią Wojskowe Zakłady Elektronicznei z Zielonki, które unowocześniały sprzęt dla 1. Regionalnej Bazy Logistycznej z Wałcza. Wartość kontraktu podpisanego 13 lipca 2018 roku wyniosła 2,6 miliona złotych. Wówczas trzy stacje radiolokacyjne przeszły naprawę i modernizację.

NUR-21 to stacja radiolokacyjna opracowana w latach osiemdziesiątych, używana przez pododdziały przeciwlotnicze w jednostkach zmechanizowanych i pancernych wojsk lądowych. Jej zadaniem jest wykrywanie, śledzenie i identyfikowanie nisko lecących celów powietrznych. Stacja pracuje w pasmie S, ma zasięg instrumentalny 100 kilometrów, a pułap wykrywania wynosi pięć kilometrów.

Może śledzić do szesnastu celów jednocześnie i dysponuje systemem identyfikacji swój-obcy Supraśl. Czas rozwinięcia szacuje się na od trzech do pięciu minut. Do samoobrony służy jeden karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra.

Zobacz też: W Poznaniu otwarto centrum serwisowe Leopardów 2

(informacja prasowa)

OBRUM