Serbskie wojska lotnicze odebrały 22 listopada pierwszy z dziewięciu zamówionych przez ten kraj śmigłowców dwusilnikowych Airbus Helicopters H145M. Maszyna numer jeden będzie przeznaczona do wypełniania zadań poszukiwawczo-ratowniczych. Przekazanie śmigłowca odbyło się w zakładach producenta w Donauwörth.

Docelowo serbskie lotnictwo wojskowe będzie mieć na stanie sześć H145M, z czego cztery zostaną wyposażone w system uzbrojenia HForce. Minister obrony Aleksandar Vulin podkreślił, że HForce w serbskim wydaniu będzie zintegrowany z serbskim uzbrojeniem. Serbia jest pierwszym użytkownikiem tego systemu, ale już niebawem w jej ślady pójdą sąsiednie Węgry.

Kontrakt na dostawy H145M podpisano w styczniu 2017 roku. Dostawy mają być zrealizowane do końca przyszłego roku. Ponadto Airbus przyzna podbelgradzkim zakładom remontowym Moma Stanojlović certyfikat dopuszczający je do obsługi śmigłowców Aérospatiale SA 340 Gazelle.

Już w przyszłym miesiącu Serbowie odbiorą kolejne dwa H145. Oba będą przeznaczone dla ministerstwa spraw wewnętrznych, które w dalszym terminie otrzyma jeszcze jeden egzemplarz. Poza tym ministerstwo jest zainteresowane pozyskaniem większych śmigłowców H215.

Zobacz też: Nowa serbska holowana wyrzutnia rakietowa

(flightglobal.com, janes.com)

Airbus Helicopters