We wtorek ruszyły pierwsze wspólne ćwiczenia sił zbrojnych Australii, Stanów Zjednoczonych i Chin pod kryptonimem KOWARI 14. Same ćwiczenia będą dość specyficzne.

Bezpośredni udział w KOWARI 14 weźmie 10 żołnierzy z Australii, 10 z Chin, 5 z US Army i 5 z Korpusu Piechoty Morskiej oraz około setki personelu pomocniczego. Głównym przedmiotem ćwiczeń będzie trening surwiwalowy. Podczas ceremonii rozpoczęcia ćwiczeń australijski minister obrony senator David Johnston stwierdził, że uczestniczący w nich żołnierze mają poznać i zrozumieć podstawowe zasady i techniki przetrwania w trudnych warunkach panujących w Australii. Minister dodał również, iż KOWARI 14 mają zademonstrować gotowość uczestniczących w nich państw do współpracy.

Część przygotowawcza ćwiczeń odbywa się w bazie Larrakeyah Barracks położonej pod Darwin na północy Australii. Z kolei część praktyczna zostanie przeprowadzona na pobliskich wyspach i odizolowanych terenach w głębi lądu. Kierujący ćwiczeniami brygadier Peter Clay zaznacza, że zadania części praktycznej zostały tak pomyślane aby zmusić różne grupy do współpracy, inaczej nie mają co liczyć na sukces. KOWARI 14 potrwają do 25 października.

(army-technology.com, minister.defence.gov.au, fot. U.S. Air Force photo)