Generał brygady Laura Yeager będzie nowym dowódcą 40. Dywizji Piechoty. Obejmie stanowisko 29 czerwca i tym samym stanie się pierwszą kobietą dowodzącą dywizją piechoty w amerykańskich siłach zbrojnych.

W tej chwili generał Yeager dowodzi Joint Task Force North – organizacją w ramach Departamentu Obrony odpowiedzialną za wspomaganie organizacji federalnych zajmujących się zwalczaniem przestępczości międzynarodowej. Joint Task Force North udostępnia zasoby, siły i możliwości sił zbrojnych w celu wsparcia zwalczania przestępczości obejmującej międzynarodowy terroryzm, przemyt narkotyków, przemyt ludzi i broń masowego rażenia.

Laura Yeager wstąpiła do wojska w 1986 roku w czasie studiów ramach kursu oficerów rezerwy. Została pilotem śmigłowca UH-60 i odeszła ze służby czynnej po urodzeniu syna. Następnie rozpoczęła służbę w Gwardii Narodowej stanu Kalifornia. W 2011 roku była w Iraku zastępcą dowódcy 40. Brygady Lotnictwa Bojowego, a później samodzielnie dowodziła batalionem i brygadą. Nie jest spokrewniona ze słynnym pilotem Chuckiem Yeagerem.

40. Dywizja Piechoty została utworzona w 1917 roku, brała udział w obu wojnach światowych i wojnie w Korei. Dywizja od samego początku była jednostką Gwardii Narodowej, w której służyli i służą żołnierze z zachodniej części Stanów Zjednoczonych i wysp Pacyfiku. Składa się z czterech brygadowych zespołów bojowych – trzech piechoty i jednego lotnictwa.

Zobacz też: Wielka Czerwona Jedynka. Zarys historii 1. Dywizji Piechoty US Army

(apnews.com)

Joint Task Force North