W ciągu najbliższych lat Egipt ma otrzymać pięćdziesiąt śmigłowców szturmowych Ka-52. Jest to informacja nieoficjalna, mająca źródło w raporcie firmy Research and Production Corporation Precision Instrumentation Systems, w którym zapisano, że w latach 2016–2019 do Egiptu zostanie dostarczonych pięćdziesiąt głowic elektrooptycznych ECO-52 używanych w rosyjskich śmigłowcach.

Z kolei w czasie tegorocznego Paris Air Show przedstawiciel Rosobronexportu ujawnił, że jest pierwsze zagraniczne zamówienie na Ka-52, ale nie wyjawił wtedy żadnych dalszych szczegółów. Nie jest wykluczone, że umowa na śmigłowce została podpisana już we wrześniu ubiegłego roku, gdy poinformowano, że Egipt zakupi w Rosji uzbrojenie za 3,5 miliarda dolarów.

W listopadzie ubiegłego roku Egipt otrzymał ostatnie dziesięć amerykańskich AH-64. W 2009 roku państwo to zamówiło tuzin Apache’ów w celu uzupełnienia floty trzydziestu pięciu maszyn zamówionych w 2003 roku. Nie wiadomo, jaki jest status dwóch brakujących śmigłowców. Także Algieria wyraziła zainteresowanie Ka-52, ale najpierw zażądała prezentacji w kraju. Miała się ona odbyć w lipcu i sierpniu tego roku, jednak nie wiadomo czy doszła do skutku.

(defenceweb.co.za, fot. Alex Beltyukov, na licencji Creative Commons 3.0, Wikimiedia Commons)

Alex Beltyukov, na licencji Creative Commons 3.0, Wikimiedia Commons