Wśród nowinek technicznych pokzanych na petersburskich targach MWMS-2019 obok systemu Rubież-ME znalazły się między innymi peryskopy dla okrętów projektu 636.3 Warszawianka. Po raz pierwszy zaprezentowane publicznie nowe urządzenie, opracowane przez CNII Elektropribor, otrzymało nazwę Parus-98 (parus znaczy po rosyjsku: żagiel).

W przeciwieństwie do wcześniejszych peryskopów Parus-98 nie przechodzi przez kadłub sztywny okrętu. Obserwacja odbywa się za pomocą kamery telewizyjnej i termowizyjnej przekazujących obraz światłowodem. Ponadto peryskop zintegrowany jest z dalmierzem laserowym oraz antenami nawigacji satelitarnej GLONASS i systemów nasłuchu radioelektronicznego.

Peryskopy Parus-98 zainstalowano już na dwóch Warszawiankach przeznaczonych dla Floty Pacyfiku: zwodowanego już B-274 Pietropawłowsk-Kamczatskij i wciąż budowanego B-603 Wołchow. Planowane jest sukcesywne instalowanie nowych urządzeń także na okrętach już będących w służbie, a także na wciąż budowanych – ale w myśl projektu ze starymi peryskopami – dwóch jednostkach projektu 677.

Zobacz też: Kniaź Władimir ma wkrótce wznowić próby morskie

(tass.ru)

Ministierstwo oborony Rossijskoj Fiedieracyi