Analitycy Airbus Defense and Space twierdzą, że z posiadanych zdjęć satelitarnych obszaru Pakistanu wnioskują o możliwej budowie nowego kompleksu wzbogacania uranu. Pierwsze informacje o rozpoczęciu prac ziemnych pojawiły się 28 września 2015 roku, zaś 18 kwietnia bieżącego roku zdjęcia przedstawiały już dość pokaźną konstrukcję o powierzchni około 1,2 hektara. Oficjalne pakistańskie źródła ani nie potwierdziły tych doniesień, ani im nie zaprzeczyły.

Nowa konstrukcja zlokalizowana jest w głównym ośrodku badań nad bronią atomową (Khan Research Laboratories) położonym w miejscowości Kahuta w prowincji Pendżab, około 30 kilometrów na wschód od Islamabadu. Na mapie kompleksu wzbogacania uranu obiekt położony jest w jego południowo-zachodniej części. Według obserwacji satelitarnej ma kształt prostokąta o wymiarach 140 na 80 metrów. Jest otoczony przez gęstwinę krzewów i drzew, które zapewniają dodatkowe środki bezpieczeństwa i naturalną ochronę.

Analityk IHS Jane’s zajmujący się badaniami nad bronią masowego rażenia Karl Dewey stwierdził, że charakterystyka obiektu wraz z zastosowanymi tam środkami bezpieczeństwa wskazują, że nowy zakład może być przeznaczony do wzbogacania uranu. Jeśli spekulacje okaże się prawdą, Pakistan może mieć problem z uzyskaniem członkostwa w nieformalnym porozumieniu państw nazywanym Grupą Dostawców Jądrowych (Nuclear Suppliers Group, NSG). Może to również zakłócić prace nad specjalną rezolucją, która powstaje przy zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych i Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dokument ten ma za zadanie spowolnić wyścig nuklearny między Pakistanem a Indiami.

(defenseworld.net; fot. SyedNaqvi90, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

SyedNaqvi90, na licencji Attribution-Share Alike 3.0 Unported