Wojna wietnamska odcisnęła niezatarte piętno na historii Stanów Zjednoczonych. Nie tylko podważyła niezachwiany przez dziesięciolecia mit o niezwyciężonej armii amerykańskiej, ale także doprowadziła do głębokich przeobrażeń społecznych w USA. Dzięki programowi dokumentalnemu „Kulisy wojny wietnamskiej” emitowanemu na kanale Discovery Historia poznamy historię tego konfliktu.

W 3-odcinkowej serii zostaną przedstawione szczegóły najważniejszych wydarzeń o charakterze militarnym i politycznym, które zaważyły na przebiegu i ostatecznym wyniku wojny wietnamskiej. Widzowie poznają m.in. kulisy – budzącego kontrowersje wśród historyków – incydentu w Zatoce Tonkińskiej z sierpnia 1964 roku. Rzekomy atak północno-wietnamskich kutrów torpedowych na amerykański niszczyciel USS „Maddox” stał się dla władz USA impulsem do podjęcia zdecydowanych działań. Dalece wykraczały one poza dotychczasowe finansowe i wywiadowcze wsparcie dla prozachodniego Wietnamu Południowego. Rozpoczęła się wojna, która kosztowała życie 1,5 miliona ludzi – w tym prawie 60 tysięcy Amerykanów.

Dzięki wspomnieniom bezpośrednich uczestników walk oraz archiwalnym materiałom filmowym przeniesiemy się także do doliny La Drang, gdzie w listopadzie 1965 roku odbyła się pierwsza bitwa lądowa pomiędzy oddziałami amerykańskimi a połączonymi siłami Wietkongu i armii Wietnamu Północnego. Potyczka – zwycięska dla żołnierzy USA – była okupiona dużymi stratami. Z kolei emerytowani piloci przedstawią szczegóły trwającej od stycznia do marca 1968 roku „Operacji Niagara”. Jej celem było stworzenie parasola ochronnego dla obleganej przez oddziały armii Północnego Wietnamu amerykańskiej bazy w Khe Sanh.

W programie nie zabraknie także omówienia prowadzonych od 1969 roku rokowań pokojowych w Paryżu oraz sytuacji międzynarodowej w 1975 roku, kiedy władzę w Wietnamie Południowym przejęli komuniści.

Pełne emocji relacje ponad 50 weteranów, niepublikowane dotąd zdjęcia, materiały filmowe i radiowe. Wszystko to znajdziemy w programie „Kulisy wojny wietnamskiej”, który pozwoli nam lepiej zrozumieć, jak faktycznie wyglądał ten krwawy konflikt.

Premiera: poniedziałek, 14 listopada, o godz. 22.00 na kanale Discovery Historia
Emisja kolejnych odcinków: w poniedziałki, o godz. 22.00

(Discovery Networks Central Europe)