Egzemplarz testowy Gripena E/F przybył do Szwajcarii ze szwedzkiego Linköping w środę rano. W Helwecji zabawi od 3 do 12 października i będzie stacjonował w bazie lotniczej w Emmen.

W programie zadań na ten tydzień, oprócz udziału w pokazach lotniczych, ujęto prezentację maszyny przedstawicielom szwajcarskiej legislatywy, co ma mieć kolosalne znaczenie dla aprobaty ich zakupu przez Szwajcarię.Za sterami dwumiejscowej maszyny każdorazowo zasiadać będzie pilot ze szwajcarskich Sił Powietrznych wspomagany z tylnego siedzenia przez pilota Saaba.

JAS 39E Gripen, który wcześniej znany był jako Gripen NG (Next Generation), będzie cięższy (17 ton) oraz zostanie wyposażony w bardziej zaawansowane układy elektroniczne. Zwiększone zostaną jego zdolności do przenoszenia większej ilości uzbrojenia (ponad cztery tony). Ponadto będzie dysponował mocniejszym silnikiem oraz większymi zbiornikami paliwa. Nowy myśliwiec skonstruowany zostanie jako dwumiejscowa maszyna zdolna do prowadzenia bardziej skutecznych ataków oraz przystosowana do walki elektronicznej, wyposażona w nowy radar z anteną ze skanowaniem fazowym. W konsekwencji, zdaniem producentów, jego wartość bojowa znacznie się zwiększy.

(defencetalk.com)