Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen zapowiedziała utworzenie kolejnego, szóstego już batalionu pancernego. Jest to tylko jedna ze zmian czekających Bundeswehrę w najbliższych latach.

Batalion nie o trzymał jeszcze numeru. Wiadomo, że licząca około 500 ludzi jednostka stacjonować będzie w Hardheim w północnej Badenii-Wirtembergii. Powrót wojska oznacza też spore zmiany dla samej miejscowości. Najprawdopodobniej odwołana zostanie likwidacja tamtejszych koszar, a ministerstwo obrony planuje zainwestować w lokalną infrastrukturę militarną około 20 milionów euro.

Z kolei generalny inspektor wojsk lądowych generał Jörg Vollmer zapowiedział powołanie w ośrodku szkoleniowym wojsk pancernych w Munster specjalnej jednostki odpowiadającej za wykorzystanie technologii cyfrowych w operacjach lądowych. Liczący około 50 żołnierzy i 60 pojazdów oddział ma wypracować rozwiązania i procedury dla cyfryzacji niemieckich jednostek pancernych i zmechanizowanych, a tym samym przystosowania ich do działań w środowisku sieciocentrycznym. Również minister von der Leyen mówiła o konieczności połączenia dotychczasowych „cyfrowych wysp” w spójną całość.

Zobacz też: Najnowsze wieści z europejskich programów pancernych

(augengeradeaus.net, n-tv.de)

US Army Europe / Visual Information Specialist Markus Rauchenberger