Jak podała 11 stycznia rosyjska agencja TASS, powołując się na informacje otrzymane z państwowego koncernu zbrojeniowego Rostiech, kluczowe samoloty bojowe Federacji Rosyjskiej otrzymują obecnie nowe, zmniejszające ich wykrywalność radarową powłoki osłony kabiny załogi. Rozwiązanie opracowano głównie z myślą o Su-57 i Tu-160, lecz otrzymują je także Su-30, Su-34, Su-35 i MiG-i-29K.

Producent podaje, że jedną z warstw kompozytowego materiału stanowi powłoka tlenków metali o grubości od 70 do 90 nanometrów. Przy nieznacznym zredukowaniu przejrzystości trzykrotnie zmniejsza ona ilość dostającego się do kokpitu promieniowania cieplnego i aż cztero- do sześciokrotnie ilość promieniowania ultrafioletowego. Redukuje też wpływ na załogę i wyposażenie kabiny zakłóceń elektromagnetycznych.

Odpowiedzialny za program w Rostiechu Sergiej Abramow twierdzi, że nowy produkt pod względem technicznym praktycznie nie ma słabych punktów. W porównaniu z wcześniej stosowanymi rozwiązaniami nowe elementy oszklenia nie tylko pochłaniają od 40 do 80% więcej promieniowania elektromagnetycznego, ale są też lżejsze i odporniejsze mechanicznie.

Zobacz też: Armija 2018: Hełm kameleon i inne nowości Rostiechu

(tass.com)

Aktug Ates, GNU Free Documentation License, Version 1.2