Indyjskie wojska lądowe odebrały uroczyście pierwsze holowane haubice Dhanush. W ceremonii, która odbyła się 8 kwietnia, przekazano sześć egzemplarzy. Jednocześnie ministerstwo obrony złożyło zamówienie na pierwszą seryjną partię nowych dział.

Resort obrony złożył zamówienie na co najmniej 110 egzemplarzy. Wcześniejsze deklaracje mówiły o 114 haubicach. Niestety nie podano informacji dotyczących ceny i terminu realizacji.

Dhanush jest holowaną haubicą o kalibrze 155 milimetrów i lufie długości 45 kalibrów, powstałą na bazie haubicy FH77 Boforsa. Zasięg ognia wynosi około 38 kilometrów, aczkolwiek ma on ulec zwiększeniu wraz z wprowadzeniem wersji z lufą długości 52 kalibrów. Wzorem rosyjskich dział Dhanush otrzymał pomocniczą jednostkę napędową, zapewniającą prędkość maksymalną 10 kilometrów na godzinę i umożliwiającą samodzielną zmianę stanowiska na krótkich dystansach.

Wprowadzenie Dhanusha do służby jest elementem szerszego programu modernizacji indyjskiej artylerii Field Artillery Rationalization Plan (FARP). W jego ramach zakupiono także haubice samobieżne K9 Vajra i holowane M777A2.

Zobacz też: Artyleryjska afera w Indiach

(business-standard.com)

Gopal1035, Creative Commons Attribution 2.0 Generic