Northrop Grumman pozytywnie odpowiedział na zapytanie ofertowe wystosowane przez japońskie ministerstwo obrony w sprawie prac nad myśliwcem nowej generacji. Według nieoficjalnych informacji miało już dojść do wstępnych rozmów.

Firma miała przedstawić spis technologii, które jest gotowa wnieść do projektu F-3, jednak nie przedstawiła jeszcze konkretnej oferty. Podobnie jak Lockheed Martin, który kreuje się na głównego partnera Japonii w pracach nad myśliwcem nowej generacji, także Northrop Grumman będzie potrzebować zgody amerykańskich władz na eksport kluczowych technologii.

Japońskie zapytanie ofertowe miało być w pierwszej kolejności skierowane do rządów USA i Wielkiej Brytanii, ale z racji spodziewanych zysków koncerny lotnicze już teraz chętnie składają deklaracje. Swoją listę technologii miało przedstawić już BAE Systems. Tokio ma oczekiwać również na ofertę ze strony Boeinga.

Wartość oferty Northropa bywa podawana w wątpliwość. Ostatnim seryjnie produkowanym myśliwcem tej firmy był F-14 Tomcat. Z kolei projekt myśliwca piątej generacji YF-23 Black Widow (na zdjęciu) przegrał rywalizację z F-22 Lockheeda. Northrop Grumman jest kojarzony obecnie z bombowcami: B-2 i opracowywanym właśnie B-21.

Zobacz też: Hybryda F-22 i F-35 dla Japonii

(reuters.com)

NASA/DFRC