W trakcie 61. Tygodnia Marynarki Wojennej obchodzonego w Abudży kontradmirał Henry Babalola poinformował o ostatnich sukcesach marynarzy w zabezpieczeniu ruchu towarowego na jeziorze Czad. Częste patrole nigeryjskich statków spowodowały, że region stał się znacznie bezpieczniejszy dla rybaków i jednostek handlowych.

Założona w Badze w stanie Borno baza nigeryjskiej marynarki wojennej wspiera wysiłki wojsk rządowych mających na celu pokonanie Boko Haram. Koordynacja ataków piechoty, lotnictwa i marynarki wojennej ma zdaniem oficerów być podstawą przyszłych, lepiej skoordynowanych, ataków na pozycje ekstremistów. Według szacunków nigeryjskiego dowództwa w patrolach na jeziorze Czad udział bierze ponad 150 jednostek.

Siły morskie działają również w południowej części kraju. Zlokalizowane w Onitszy w stanie Anambra dowództwo koordynuje operacje w delcie Nigru. Służący w tamtejszych oddziałach marynarze zajmują się głównie zwalczaniem piratów i gangów prowadzących nielegalne wydobycie ropy naftowej.

(thisdaylive.com)

US Army / Spc. Raul Pacheco