Podczas spotkania w Abudży generał brygady w stanie spoczynku Gbenga Okulate ujawnił niepokojące dane na temat stanu zdrowia żołnierzy biorących udział w walkach przeciwko Boko Haram. Zdaniem oficera, który jest również lekarzem psychiatrą, członkowie oddziałów stacjonujących w stanie Borno nie otrzymują niezbędnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej, a wielu ucieka się do leczenia na własną rękę.

Wśród żołnierzy szerzą się depresja, stany lękowe i zaburzenia związane z zespołem stresu pourazowego. Nigeryjskie dowództwo zdaje się ignorować problem, mimo że, jak zauważa generał Okulate, chorzy wojskowi są tykającą bombą zegarową. Po pokonaniu Boko Haram ci pozostawieni sami sobie żołnierze mogą okazać się znacznie większym zagrożeniem dla państwa niż radykałowie działający w północnej części kraju.

W szukaniu rozwiązania zdiagnozowanego problemu nie pomaga również nastawienie sztabu generalnego. Dowódcy uważają, że żołnierze powinni nieustępliwie walczyć o każdą piędź ziemi i nie cofać się nawet wobec miażdżącej przewagi nieprzyjaciela. Wysokie oczekiwania nie idą jednak w parze ze wsparciem materialnym. Żołnierze wielokrotnie skarżyli się na warunki służby: brak żywności i wody, niesprawną broń czy brak rotacji. Wielu panicznie boi się przydziału do stanu Borno i oddziałów walczących przeciwko Boko Haram. Żołnierze czasami wolą wszcząć bunt i ponieść jego konsekwencje niż ryzykować wysłanie do oddziałów, w których, w ich odczuciu, czeka wyłącznie śmierć.

Doktor Jeje Oyetayo stwierdziła, że nigeryjskie szpitale psychiatryczne odnotowały znaczne zwiększenie liczby pacjentów z regionów dotkniętych najcięższymi walkami. Niestety dla większości żołnierzy pozostających w służbie czynnej szukanie pomocy w placówkach medycznych jest prawie niemożliwe. Aby złagodzić objawy zaburzeń, część sięga po alkohol, narkotyki lub zdobywane na czarnym rynku leki psychiatryczne.

Generał brygady Gbenga Okulate służył w nigeryjskich siłach zbrojnych przez dwadzieścia osiem lat. Jako lekarz psychiatra brał udział w programach pomocy skierowanych do uczestników walk w Liberii i Sierra Leone. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących wpływu aktywnej służby wojskowej na zdrowie psychiczne i leczeniu depresji. Wcześniej pracował jako konsultant do spraw psychiatrii w brytyjskim ministerstwie obrony, a obecnie jest redaktorem naczelnym Nigerian Journal of Psychiatry.

Zobacz też: Buhari: Siły bezpieczeństwa Nigerii są w kryzysie

(pulse.ng, cajnewsafrica.com, cimm-icmm.org)

AMISOM Public Information/ Tobin Jones