W czwartek 29 sierpnia W Jokohamie spotkali się prezydent Nigerii Muhammadu Buhari (na zdjęciu) i japoński premier Shinzō Abe. Buhari zabiegał o wsparcie materialne ze strony Tokio dla operacji na Zatoce Gwinejskiej. Abudża od wielu lat boryka się z problemem nielegalnych połowów i wzmożonej działalności zachodnioafrykańskich piratów.

Rozmowy odbyły się przy okazji szczytu Tokijskiej Międzynarodowej Konferencji do spraw Rozwoju Afryki (TICAD). Spotkanie zdominowały kwestie ekonomiczne, takie jak utworzenie panafrykańskiej strefy wolnego handlu, jednak przy okazji poruszono również tematy dotyczące wojska. W japońskim pakiecie wsparcia dla Nigerii, obok szacowanej na 12 milionów jenów inwestycji w służbę zdrowia, znalazła się kwota 32 milionów jenów na modernizację National Defence College w Abudży. Zajmująca się podnoszeniem kwalifikacji oficerów szkoła jest w czołówce tego rodzaju placówek w kraju.

Tego samego dnia podpisano umowę między Nigerią a Unią Europejską w sprawie pomocy humanitarnej mającej wesprzeć odbudowę północno-wschodniej części kraju, zniszczonej przez działalność Boko Haram. Prezydent Buhari oświadczył, że większość wsparcia pochodzącego z Europy zostanie spożytkowana na projekty edukacyjne mające zapobiegać radykalizacji młodzieży.

Zobacz też: Nigeria: Wojsko zakazuje jazdy na motocyklu w siedmiu stanach

(premiumtimesng.com)

Chatham House, London, Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0 via Flickr