Prezydenci Turcji i Nigerii podjęli decyzję o konieczności pogłębienia wzajemnych relacji w kwestii bezpieczeństwa i współpracy wojskowej. Spotkanie, do którego doszło 19 października w Ankarze, zdominowane zostało jednak przez temat ewentualnego wsparcia rządu w Abudży w jego walce przeciwko Boko Haram.

Rzecznik prasowy prezydenta Nigerii Malam Garba Shehu poinformował, że Muhammadu Buhari był niezwykle zadowolony z atmosfery, w jakiej przebiegały rozmowy. Podkreślił, jak ważną sprawą była możliwość szczegółowego omówienia dalszej współpracy wojskowej przy udziale nie tylko głów państw, ale również ministrów obrony. W związku z pogłoskami o większym zaangażowaniu Da’isz w kontakty z ekstremistami z Afryki Zachodniej Nigeria poszukuje partnerów gotowych na poprzeć jej wysiłki w walce przeciwko Boko Haram.

Innym istotnym tematem było doprowadzenie do dalszego rozwoju kontaktów handlowych. Dla Turcji Nigeria jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych w Afryce. Ankara ogłosiła gotowości inwestycji w infrastrukturę energetyczno-paliwową oraz wsparcia projektów związanych z edukacją i opieką zdrowotną.

Zobacz też: Wkrótce otwarcie tureckiej bazy w Somalii

(thisdaylive.com)

Vikiçizer, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported