Premierzy Izraela i Chorwacji, Binjamin Netanjahu i Andrej Plenković, zawarli nieformalne porozumienie, które pozwoli rozpocząć negocjacje w sprawie nabycia przez chorwackie lotnictwo wojskowe trzydziestu używanych izraelskich myśliwców F-16C/D Barak. Informacje ogłosiła już kancelaria premiera Izraela. Porozumienie zawarto w czasie odbywającego się Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.

Według dziennika Hadaszot wartość kontraktu wyniesie 500 milionów dolarów. Izrael musi otrzymać zgodę z Białego Domu, ale w tym przypadku wydaje się ona tylko formalnością. Izrael dostarczy również części zamienne i pakiet logistyczny, w tym zapewni szkolenie chorwackich pilotów i obsługi naziemnej. Bardzo możliwe jest, że Zagrzeb otrzyma też uzbrojenie dla zakupionych myśliwców. Media spekulują, że liczba pozyskanych F-16 z czasem może ulec zwiększeniu.

W praktyce nie oznacza to, że podpisano obowiązujący kontrakt. Nadal obie oferty będą analizowane. Do definitywnego wyboru dojdzie pod koniec 2018 roku.

W listopadzie 2017 roku chorwackie media informowały, że w ramach ogłoszonego przetargu Chorwacja wybierze następcę MiG-ów-21 z dwóch typów samolotów: Gripenów C lub używanych izraelskich F-16C. Już wówczas na bok odsunięto kupno fabrycznie nowych F-16 Block 70 i używanych greckich F-16C Block 30. Pierwsza opcja okazała się nieosiągalna ze względu na cenę, druga zaś nie spełniała podstawowych oczekiwań.

Zobacz też: Moduły uzbrojenia UT30Mk2 dla chorwackich AMV

(timesofisrael.com)

Aldo Bidini, GNU Free Documentation License, Version 1.2