Według organizacji pozarządowych i Parlamentu Europejskiego kraje Europy Środkowej i Wschodniej w ciągu ostatnich czterech lat sprzedały do Syrii i Jemenu broń o wartości ponad miliarda euro. Sporą część transakcji zawarto niezgodnie z międzynarodowymi porozumieniami.

Głównymi eksporterami na Bliski Wschód są Serbia, Chorwacja, Czarnogóra, Bułgaria, Rumunia, Czechy, Słowacja, Białoruś i Ukraina. Broń kupują Arabia Saudyjska, Jordania, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Turcja, które następnie przekazują je popieranym przez siebie ugrupowaniom. W Syrii takie dostawy otrzymują wszystkie strony od samozwańczego Państwa Islamskiego po formacje prorządowe. W Jemenie zidentyfikowane ślady prowadziły jedynie do sunnickich milicji.

Łączna wartość dostarczonej broni jest oceniana na 1,2 miliona euro. Kontrakty obejmują pełen zakres uzbrojenia od broni ręcznej przez pociski przeciwpancerne po amunicję oraz czołgi T-54/55 i T-72. Początkowo wyprzedawano zapasy pozostałe po wojnie domowej w byłej Jugosławii i wojskach Układu Warszawskiego, jednak według ostatnich doniesień zidentyfikowano amunicję z bieżącej produkcji.

(theguardian.com; fot. Scott Bobb reports from Aleppo, Syria, via Wikimedia Commons, domena publiczna)