Powszechnie przyjęło się uważać, że w ramach programu amerykańskich sił powietrznych Next Generation Air Dominance zostanie zbudowany nowy myśliwiec szóstej generacji. Jednak najnowsze wypowiedzi pochodzące z dowództwa US Air Force mogą świadczyć o tym, że nowy samolot może wcale nie powstać.

Sytuacja międzynarodowa robi się dla Stanów Zjednoczonych coraz bardziej skomplikowana – mówił na niedawnej konferencji generał dywizji Michael Fantini. Według niego w przyszłości głównym zadaniem całych sił zbrojnych pozostanie obrona państwa oraz odstraszanie atomowe. Ponadto siły zbrojne będzie trzeba przygotować do toczenia wojny z równorzędnym przeciwnikiem i do odstraszania w tym samym czasie drugiego przeciwnika. Równocześnie będą mogły być zaangażowane w mniejsze operacje przeciwko ekstremistom.

Skuteczna realizacja tych zadań będzie wymagała swobody w działaniu w przestrzeni powietrznej. Program Next Generation Air Dominance ma zapewnić Amerykanom przewagę powietrzną nad potencjalnym nieprzyjacielem, ale jak powiedział dyrektor Programów Siły Globalnej Sił Powietrznych (Air Force Global Power Programs) generał dywizji David Krumm, nie oznacza to wcale, że przesądzona jest budowa nowego myśliwca.

– To nie jest jakaś rzecz. To nie jest platforma – mówił o programie NGAD generał Krumm. – Przewaga powietrzna nowej generacji oznacza połączoną sieciowo rodzinę współpracujących systemów, które razem mają zapewnić skuteczną realizację zadań związanych z uzyskaniem przewagi powietrznej. To nie jest jedna rzecz, to wiele różnych elementów.

Program Next Generation Air Dominance ma zapewnić, że wszystkie systemy mogą się wymieniać danymi ze wszystkimi innymi systemami, ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych i we wszystkich obszarach działania – w powietrzu, na wodzie, na lądzie, w kosmosie i w cyberprzestrzeni.

– Wszystko to połączone razem, to jest właśnie to, czego chcemy – dodał generał Krumm.

Przy realizacji programu trzeba też wziąć pod uwagę szybkie tempo rozwoju technicznego i pojawiających się cały czas innowacji. Dlatego przy opracowywaniu całego systemu siły powietrzne będą się koncentrowały na systemach łatwych do modernizacji i budowanych modułowo.

Zobacz też: Rosjanie opracowują myśliwiec szóstej generacji

(defense.gov)

US Air Force / Tech. Sgt. Matthew Plew