18 czerwca z lotniska Hampton Roads Executive Airport wystartował Gloster Meteor T.7 WA591, uznawany za najstarszy latający odrzutowiec na świecie. Był to jego pierwszy lot w Stanach Zjednoczonych po przybyciu z Wielkiej Brytanii. Samolot został kupiony przez World Heritage Air Museum (WHAM). Meteor T.7 to szkolna wersja pierwszego użytego bojowo alianckiego myśliwca odrzutowego z czasu drugiej wojny światowej.

WA591 został wyprodukowany w połowie 1949 roku. W RAF-ie był wykorzystywany do szkolenia pilotów. Stacjonował w bazach Stradishall, Driffield, Finningley i Manby. W 1965 roku został uziemiony i był wykorzystywany jako naziemna pomoc szkoleniowa w bazie Kemble. Następnie do lat dziewięćdziesiątych był wystawiony przed bramami wjazdowymi do baz Woodvale i Woodford.

W 1993 roku samolot został kupiony przez Collina Rhodesa z zamiarem przywrócenia go do stanu lotnego. W tym celu powołał on fundację The Meteor Flight. Po szesnastu latach prac restauracyjnych 14 czerwca 2011 roku Meteor wystartował z lotniska Kemble i tym samym stał się najstarszym latającym odrzutowcem. W kolejnych latach, już jako własność fundacji Classic Air Force, samolot wziął udział w wielu pokazach lotniczych na terenie Wielkiej Brytanii. W 2015 roku w związku z przejściem na emeryturę właściciel zdecydował się na sprzedaż samolotu, a w 2017 roku nabywcą zostało WHAM.

Zorganizowanie transportu przez ocean zajęło rok. Samolot o własnych siłach przeleciał do Liverpoolu, gdzie został rozmontowany i załadowany na statek do Norfolku, dokąd przybył 27 kwietnia tego roku. Po przejściu odprawy celnej rozłożony samolot przewieziono ciężarówkami na Hampton Roads Executive Airport.

1 maja pracownicy muzeum i wolontariusze ponownie zamontowali skrzydła, a w ciągu kilku kolejnych dni – pozostałe brakujące elementy. Po ukończeniu prac samolot skierowano do certyfikacji przez amerykańską administrację lotniczą. 9 czerwca Meteor uzyskał certyfikat zdolności do lotu i po odbyciu prób kołowania wystartował do pierwszego lotu w poniedziałek 18 czerwca. Jest to jedyny latający Meteor w Ameryce Północnej.

W kolejnych dniach samolot przeleciał na nowe lotnisko macierzyste – City Airport w Detroit, gdzie znajduje się siedziba muzeum. W lipcu ma wziąć udział w pokazach lotniczych AirVenture w Oshkosh gdzie wystąpi razem z dwoma innymi brytyjskimi samolotami należącymi do WHAM: Venomem FB.54 i Vampire’em T.55. Brytyjskie trio będzie elementem obchodów stulecia Royal Air Force.

Zobacz też: Norweskie oldtimery

(warbirdsnews.com)

Ronnie Macdonald, Creative Commons Attribution 2.0 Generic
tataquax, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic