Przedsiębiorstwo RUAG zmodernizuje osiem śmigłowców Cougar należących do szwajcarskich sił powietrznych. Śmigłowce zostały zakupione w 1998 roku i teraz ich elektroniczne systemy kontroli lotu, nawigacji i komunikacji wymagają modernizacji. Prace mają potrwać do połowy 2022 roku.

Modernizacja obejmuje montaż nowego komputera zarządzania lotem, precyzyjny system nawigacyjny do latania według przyrządów, system ostrzegania o ryzyku kolizji z innymi statkami powietrznymi i system ostrzegający o zejściu śmigłowca na zbyt małą wysokość. Ponadto piloci otrzymają hełmy wyposażone w wyświetlacze danych pilotażowych, a na pokładach znajda się nowe radiostacje i telefony satelitarne. Dodatkowo na śmigłowcach będzie zamontowany system samoobrony IDAS-3 ostrzegający pilotów o opromieniowaniu laserem, radarem czy falami elektooptycznymi. W przypadku wykrycia odpalonych rakiet system automatycznie odpali pułapki termiczne.

Przy okazji modernizacji wszystkie śmigłowce przejdą także gruntowne przeglądy i remonty. Zostaną rozmontowane na części, a elementy zużyte lub uszkodzone będą wymienione na nowe. Docelowo w momencie przekazywania śmigłowców siłom powietrznym ich stan ma odpowiadać śmigłowcom fabrycznie nowym.

Szwajcaria posiada dziesięć Cougarów i piętnaście Super Pum, które zostały wyprodukowane pod koniec lat osiemdziesiątych. Starsze maszyny również zostały zmodernizowane przez RUAG w latach 2011–2014.

Zobacz też: „Nie” dla nowych śmigłowców transportowych dla Szwajcarii

(ruag.com)

Łukasz Golowanow, Konflikty.pl