Rzecznik prasowy rosyjskiej marynarki wojennej Igor Dygało zapewnił, że do 2022 roku rosyjskie stocznie zmodernizują pięć niszczycieli rakietowych projektu 1155 (typ Udałoj) przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych. Remont będzie prowadzony przez stocznie na Dalekim Wschodzie oraz w północnej Rosji i obejmie wyposażenie do prowadzenia walki radioelektronicznej, uzbrojenie oraz systemy podtrzymywania życia dla załogi. Unowocześniane i naprawiane będą również ich sonary. Celem będzie poprawa charakterystyk, a także przedłużenie żywotności tego sprzętu (zobacz: Modernizacja sonarów rosyjskich okrętów).

O modernizacji okrętów projektu 1155 mówiło się już w połowie 2015 roku, gdy głównodowodzący rosyjskiej marynarki wojennej admirał Wiktor Czirkow poinformowało o włączeniu ich do programu modernizacji i zapewnił, że otrzymają nowoczesne kompleksy rakietowe: Oniks i Kalibr. Pierwszy z Udałojów miał otrzymać nowe pociski w roku 2017.

Później jednak wiceprezes Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej Igor Ponomariow poinformował, że rosyjskie ministerstwo obrony nie przekazało wykonawcy specyfikacji istotnych wymagań dla okrętów tego projektu. Dyskutowano wciąż nad opłacalnością unowocześnienia, co oznaczało przesunięcie prac modernizacyjnych (zobacz: Udałoje nadal bez Kalibrów). Obecna sytuacja wskazuje, że impas udało się przełamać i wkrótce ruszą pierwsze prace.

(navyrecognition.com)

U.S. Navy/Mass Communication Specialist 3rd Class Sean Furey