Zmodernizowane okręty podwodne o napędzie atomowym projektu 955A (Boriej-A) zostaną uzbrojone jedynie w szesnaście rakiet balistycznych Buława. Początkowo wskazywano na możliwość ich wyposażenia w dwadzieścia rakiet tego typu.

Zmodernizowane Borieje wyposażono w zaawansowane sonary, systemy nawigacji i komunikacji. Ponadto do ważnych zmian należą nowe systemy przeciwpożarowe oraz mniejsza sygnatura akustyczna, co zapewnia dodatkową ochronę przed radarami przeciwnika. Mimo znacznych ulepszeń, na stanie nie znajdą się dodatkowe rakiety Buława.

Budowa piątego w całej serii oraz drugiego ze zmodernizowanych okrętów – Aleksandra Suworowa – rozpocznie się 28 lipca bieżącego roku podczas obchodów Dnia Marynarki Wojennej. Natomiast stępka pod budowę szóstego, Michaiła Kutuzowa, zostanie położona w listopadzie bieżącego roku.

Obecnie rosyjska marynarka wojenna „dysponuje” trzema okrętami podwodnymi typu Boriej. Jednak egzemplarze te są na różnych etapach rozwoju. Jurij Dołgorukij został oficjalnie przyjęty do służby w 31. Dywizji Floty Północnej. 10 stycznia 2013 roku. Natomiast wraz z końcem ubiegłego roku zwodowany został Władimir Monomach. Stawkę zamyka Aleksandr Niewskij, który prawdopodobnie niebawem zostanie przyjęty w skład Floty Pacyfiku. Jednak według niektórych źródeł okręt może dołączyć do rosyjskiej Floty Pacyfiku dopiero w 2014 r. Tym samym szumne zapowiedzi o jak najszybszym wprowadzeniu do służby mogą okazać się nietrafione.

W lipcu odbyła się ceremonia rozpoczęcia budowy Kniazia Władimira – pierwszego okrętu podwodnego typu Boriej-A (projekt 955A). Uroczystość odbyła się w największej rosyjskiej stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku, znanej głównie z produkcji atomowych okrętów podwodnych. Jej uczestników zaszczycił swoja obecnością sam prezydent Rosji Władimir Putin, który wypowiedział się na temat rozwoju marynarki wojennej tego kraju.

Rosyjski prezydent stwierdził, że „do 2020 roku Rosja roku powinna mieć w sumie osiem okrętów podwodnych typu Boriej i Boriej-A”. Putin podkreślił wagę nowych okrętów podwodnych, które mają zastąpić starzejący się okręty projektu 941 oraz projektu 667, a tym samym stać się podstawą strategicznych sił jądrowych w rosyjskiej flocie. Wskazał również na potrzebę posiadania większej liczny okrętów wojennych nowej generacji. Miałyby to być zarówno okręty nawodne, jak i okręty podwodne, dysponujące zaawansowanym uzbrojeniem, systemami dowodzenia, komunikacji i kontroli.

(en.rian.ru)