Dwa dni temu, w środę 28 września, meksykańska marynarka wojenna odebrała pierwszy z dziesięciu śmigłowców AS565 MBe Panther. Tym samym Meksyk stał się pierwszym użytkownikiem nowej wersji tych wielozadaniowych śmigłowców. Przed końcem bieżącego roku producent przekaże jeszcze trzy wiropłaty, na październik bowiem zaplanowano dostawę jednego, zaś na listopad dwóch. Pozostałych sześć trafi do odbiorcy na początku 2018 roku. Obecnie trwają szkolenia przyszłych meksykańskich pilotów śmigłowców w ośrodku Airbus Helicopters w Singapurze.

– Pierwsze śmigłowce z rodziny Panther weszły do służby w meksykańskiej marynarce wojennej 10 lat temu. Od tamtego czasu były bardzo pomocne w ratowaniu ludzkiego życia i biorąc to pod uwagę z optymizmem patrzymy na rozszerzenie naszej floty o nowszą wersję śmigłowców tego typu. Nowe wiropłaty zwiększą możliwości operacyjne i szybkość reagowania. Dzięki nim będziemy mogli wykonywać operacje na morzu, zarówno w dzień jak i w nocy, w każdych warunkach pogodowych, także podczas sztormów – powiedział wiceadmirał Jose Maria García Macedo.

Śmigłowce AS565 MBe Panther lotnictwa marynarki wojennej Meksyku wykonywać będą szereg misji, w tym poszukiwania i ratownictwa (SAR), ewakuacji w przypadku klęsk żywiołowych. Desygnowanie będą również do wykonywania operacji przeciwko handlarzom narkotyków i stałego patrolowania wybrzeża.

Meksyk zakupił dziesięć maszyn na mocy kontraktu z 2014 roku. Spełniają one NATO-wskie wymogi odnośnie wykonywania lądowań na okrętach będących w ruchu. Piloci mogą lądować niezależnie od pory dnia i nocy. W związku z powyższym mogą operować na wodach terytorialnych Meksyku. Wyposażone są w składane łopaty wirnika nośnego i śmigła ogonowego, układ wspomagania lądowania na pokładzie okrętu, a także awaryjne pływaki, nową przekładnię główną, śmigło sterujące i 4-osiowego autopilota. Napęd AS565 MBe stanowią dwa silniki Arriel 2N, dzięki którym może poruszać się z maksymalną prędkością 278 kilometrów na godzinę. Zasięg śmigłowca to 780 kilometrów.

Zobacz też: Indonezja kupuje AS565

(defenseworld.net; fot. Joey Quan na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)