Spadochroniarze 76. gwardyjskiej dywizji desantowo-szturmowej z Pskowa i 98. gwardyjskiej dywizji powietrznodesantowej z Iwanowa wspólnie z kontyngentem sił szybkiego rozmieszczenia Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) po raz pierwszy w historii odbyli nietypowe ćwiczenia. Celem jest przetestowanie zdolności rosyjskich desantników do szybkiego działania w Arktyce.

– Setka spadochroniarzy, w tym osiemdziesięciu pięciu rosyjskich, trzynastu białoruskich i dwóch Tadżyków, została zrzucona nieopodal stacji polarnej Kupol z samolotów transportowych krótkiego startu i lądowania An-74 – powiedział generał-pułkownik Władimir Szamanow, udzielając wywiadu agencji TASS. Głównodowodzący rosyjskich wojsk powietrznodesantowych (Wozduszno-diesantnyje wojska, WDW) dodał również, że żołnierze wylądowali w pobliżu bieguna północnego na krze dryfującej po Oceanie Arktycznym.

Celem ćwiczeń będzie doskonalenie umiejętności prowadzenia misji poszukiwawczych i humanitarnych. W ciągu najbliższych siedmiu dni będą również szkolić się w zakresie przetrwania w środowisku o bardzo niskich temperaturach. Oficjalnie elitarne jednostki zajmą się ćwiczebnym ratowaniem polarników i załóg samolotów oraz statków, które uległy katastrofom. Szamanow oświadczył również, że spadochroniarze wykorzystywać będą specjalny system spadochronowy Arbalet-2. Sprzętu tego używa się do skoków oddziałów o specjalnym przeznaczeniu i jednostek wywiadowczych. Charakteryzuje się odpornością na niskie i wysokie temperatury. Pozwala na bezpieczne lądowanie przy temperaturze od -35 do +35 stopni Celsjusza. System ten jest wyposażony w broń i inne oprzyrządowanie. Waga sięga 150 kilogramów.

Podczas manewrów żołnierze będą także zdobywać albo doskonalić umiejętności tworzenia obozów, używania środków komunikacji i praktyki poruszania się po dryfującej i zaśnieżonej krze. Podczas ćwiczeń utworzony zostanie most powietrzny. Drogą lotniczą na spadochronach dostarczane będą również: żywność, paliwo, smary i inne materiały.

(armyrecognition.com; fot. US Air Force, via Wikimedia Commons)