Malezyjskie siły zbrojne zaprezentowały system żołnierza przyszłości, który jest elementem szerszego programu cyfryzacji tamtejszego wojska (Network Centric Operations). Malezyjski odpowiednik rosyjskiego Ratnika, francuskiego FÉLIN-a (Fantassin à Equipements et Liaisons Intégrés) i polskiego Tytana składa się z podręcznego komputera zamontowanego w plecaku, taktycznej jednostki obrazowania (Tactical Display Unit, TDU), monokularowego wyświetlacza nahełmowego i małej radiostacji do porozumienia się na poziomie taktycznym (Personal Role Radio, PRR). Poza tym malezyjski żołnierz przyszłości dysponuje urządzeniem zdalnie sterowanym, centralną jednostką zasilania i kamerami wideo.

W przeciwieństwie do innych tego typu systemów, które połączono bezprzewodowo, malezyjski produkt przedsiębiorstwa Sapura Defense zintegrowano za pomocą okablowania. Rdzeniem zestawu jest komputer plecakowy, do którego można uzyskać dostęp za pośrednictwem urządzenia zdalnie sterowanego. Umożliwia ono również obsługę radiostacji i kamery.

TDU to montowany na klatce piersiowej tablet wyposażony w system operacyjny Android zarządzający systemem walki dostarczonym przez Sapura Defense. Według przedstawiciela sił zbrojnych bateria zapewnia cztery godziny pracy w przypadku uruchomienia wszystkich urządzeń peryferyjnych jednocześnie. W przypadku porozumiewania się jedynie za pośrednictwem radiostacji i komunikatów głosowych żywotność baterii można wydłużyć do ośmiu godzin. Akumulatory można wymieniać podczas pracy i ponownie ładować, gdy żołnierz przemieszcza się w pojeździe opancerzonym.

PRR to oparte na protokole internetowym (IP) oprogramowanie radiowe ST@R Mille, które dostarczyło przedsiębiorstwo Thales. Urządzenie bez baterii waży poniżej 380 gramów. Ma wbudowany system GPS i zapewnia jednoczesną szerokopasmową transmisję głosu i danych. System może być połączony z innymi sieciami, w tym z bezprzewodową 3G i mobilnym systemem łączności satelitarnej w paśmie promieniowania mikrofalowego. Zasięg operacyjny w otwartym terenie wynosi około 1,5 kilometra.

Zobacz też: Nowy moduł Ratnika?

(janes.com)

Mass Communication Specialist 2nd Class John L. Beeman USN